Akvárium CB 21MHz Elektro Hudba Fotky ZX Spectrum +2A Jídlo Rybaření Hlavní stránka Akvárium CB 27MHz Elektro Hudba Fotky ZX Spectrum Jídlo Rybaření
English version

OrCAD 386 a Colorgraf Aritma 512


Colorgraf Aritma 512 Tato stránka popisuje výrobu plošných spojů na plotru Colorgraf 512 (HP 7475A kompatibilní) z návrhu v programu OrCAD 386. Navrhnout plošný spoj v OrCADu 386 a pak ho nakreslit plotrem tak, že se použije pisátko s krycí barvou a kreslí se přímo na měď, je bez úprav dost obtížné. Je to především díky tomu, že v OrCADu je čára složena ze tří částí.
Je to tělo a dva konce. Pero tedy v místě zakončení čáry projede několikrát a tak se tam navrší dost barvy. Na konci pera se tvoří bambule barvy naškrábané z míst, která jsou kreslena víckrát. Pokud je tam pájecí ploška s dírou, tak se dírka zamaluje a je po dírkách. Některé programy, jako třeba EAGLE 2.62, prý s Colorgrafem tisknou celkem rozumně a tak není třeba nic upravovat.

Původní čára

Řešení je jasné. Je třeba kreslit jen to, co je potřeba. Výstup z OrCADu se nejprve prohledá, rozpoznají se pájecí plošky, čáry a zóny, upraví se délka čar tak, aby nezasahovaly do vrtacích děr, vynechají se čáry uvnitř pájecích plošek a nakonec se vytvoří krásný nový soubor, který je daleko použitelnější. Z čáry ve výstupu OrCADu se vytvoří jednodušší útvar - jednoduchá čára bez koncových obloučků. V případě, že na konci čáry je pájecí ploška, je čára oseknuta tak, že nepřekreslí vrtací díru. Tlustá čára se zruší a je kreslena jako jednoduchá. Kdo má chuť může vylepšit. Zdroják je k dispozici. Já řeším tenhle problém zónama (viz. příklad v zd.zip).

Upravená čára

Pájecí plošky jsou nahrazeny jednoduchým kolečkem a nebo čtverečkem.
Zóny jsou v HPGL výstupu OrCADu jako souběžné jednoduché čáry orámované jednoduchou čárou a tak se tam moc nemusí měnit. Jen je třeba osekat čáry, které by zaplácly díry v pájecích ploškách uvnitř těchto zón. Je třeba jen nastavit v OrCADu před generováním výstupu rozteč (hustotu) výplňových čar a taky povolit čáry jen v jednom směru (horizontálním a nebo vertikálním)!
Text je složen z čar, a tak je podroben stejnému zjednodušení jako u spojových čar.
Program, který upraví HPGL výstup z OrCADu 386, jsem napsal v Pascalu 6.0 a dávám ho volně k dispozici i se zdrojovým programem. Soubor zd.zip obsahuje plošný spoj zdroje k radiostanici Elix Giant po úpravě. Jakékoliv dotazy rád zodpovím. Pokud někdo program zdokonalí, tak bych měl zájem. Bohužel program nefunguje s OrCADem pro Win 95, protože jsem počítal s tím, že příkazy HPGL budou oddělené středníkem. A nejsou. Takže až jindy.

Formát Soubor Velikost Obsah
Turbo Pascal 6.0 cudirect.zip 15 kB Program CuDirect.exe se zdrojovým textem
HPGL zd.zip 6 kB Příklad výstupu programu CuDirect - plošný spoj zdroje 13.8V

Detail tisku Tisk provádím tak, že do plotru vložím papír A4 a nechám na něj plošný spoj nakreslit. Pro kontrolu a taky proto, abych věděl kam mám zhruba přilepit isolepou kuprextit. Vyšroubuji stavěcí šroub vozíku pisátka úplně nahoru nadoraz, a vložím redukci s perem do vozíku. Pero je tak vysoko, že nedrhne o destičku.

Lak a pero Centrograf 0.7mm
Lak, který používám na plošné spoje, je z GM electronic. Dá se smýt vodou dokud nezaschne a tak se dá pero Centrograf 0.7mm celkem dobře vyčistit. Zvládne to i průchod mezi nožičkama IO. Leptání provádím v roztoku dvou dílů peroxidu vodíku (z lékárny asi 5%) a jednoho dílu kyseliny chlorovodíkové (HCL 33% z drogerie). Míchejte kyselinu do peroxidu. Nikdy naopak! Jde to rychle, jednu dvě minuty a je vyleptáno.



Ohlasy a reakce

Vazeny pane.
 Tak jak Vy popisujete vyrobu plosnych spoju na plotru Aritma,tak ja jelikoz tento
 kram take vlastnim toto resim uplne stejne , ale pouzivam na to program FERDA.
 Ten to umi primo na ARITMU nebo kompatibilni HP 7475a. Jelikoz jsem si stahnul FORMICU
 a blahove mysli ze to pujde tak pozor nejde to.
 Sice umi HPGL  ale je to vse nekde jinde a veliky a nejde to zmensit.
 SORRY nemam nainstalovanou CESTINU.
 S pozdravem M.Bednar bednar.mart@worldonline.cz

Mám i soft pro ZX Spectrum 128 +2A a Colorgraf 512. Návrh je pomocí programu BCD zveřejněného v Amatérském Radiu (asi Elektus) v minulém tisíciletí. Zvládne dvouvrstvé desky 150x110mm.


Hodně úspěchů Vám přeje Petr Simandl
p21s@hotmail.com
Hlavní stránka

datum poslední změny : 21.5.1999