Akvárium CB 21MHz Elektro Hudba Fotky ZX Spectrum +2A Jídlo Rybaření Hlavní stránka Akvárium CB 27MHz Elektro Hudba Fotky ZX Spectrum Jídlo Rybaření

English version

Kppp na RedHatu

Tato stránka by měla vést začátečníka od spuštění Kppp přes nastavení modemu a vytvoření účtu až k připojení k internetu. Pár menších zaběhnutí do podrobností tam je, ale pokud je čtenář přeskočí, tak se taky připojí. Pokud tedy někomu nevadí že se ho Kppp ptá na heslo a že nemá k dispozici pravidla pro tarif internet 2001, tak si vystačí jen s myší a klikáním a vyplněním několika kolonek. Na příkazové řádce pak nemusí dělat vůbec nic. V textu jsou tyto "obtížné" pasáže uvozené horizontální linkou.

Účtování

Všechna pravidla najdete na /usr/share/apps/kppp/Rules kde je i přestárlý obsah adresáře Czechia, který jsem, na mém počítači, obohatil o můj výtvor tarif internet 2001.
Připravil jsem si i nové tarify pro internet 2002. Tentokrát je jich potřeba víc. Telecom se zjevně řídí pravidlem, že mezi podezřelé je nutné vnést zmatek, aby si nevšimli, že zaplatí víc. Je celkem pět různých tarifů, ale stačí na to tři soubory s pravidli, protože cena za internet je pro dvojice INTERNET a MAXI PLUS a pro STANDARD a MAXI stejná. Soubory si stáhněte a uložte do /usr/share/apps/kppp/Rules/Czechia.

Spuštění

Kppp Kppp najdete v menu KDE v kolonce internet pod názvem (tuším) telefonické připojení k internetu. Když už v KDE menu máte Kppp nalezené, tak ho rovnou šoupněte na plochu prostým přetažením levou myší přes okraj menu. Ať ho příště nemusíte hledat.
Po spuštění se vás program zeptá na heslo roota. Je to dost nepříjemné, ale dá se toho zbavit. Na stránkách Kppp jsem našel způsob označený jako "nečistý trik" a tak pominu zde zcela otázku bezpečnosti. Té ani moc v tomto případě nerozumím a je taky nad rámec tohoto návodu. Komu nevadí zadávání hesla na začátku, tak může následující část přeskočit.
Ten trik spočívá v tom, že se smaže link /usr/bin/kppp na aplikaci consolehelper a nahradí se linkem přímo na binárku kppp s nastaveným setuid bitem, který zajistí to, že kppp bude mít práva roota i když ho spustí někdo jiný. Jako root tedy stačí napsat následující tři příkazy.

rm /usr/bin/kppp
chmod u+s /usr/sbin/kppp
ln -s /usr/sbin/kppp /usr/bin/kppp

Co se tím změní? Především se Kppp nebude ptát na heslo roota a nastavení a logy se budou ukládat k jednotlivým uživatelům někam do ~/.kde. A to není v případě logů zrovna dobré, protože lepší je mít vše pohromadě na jednom místě, jako to je po instalaci, kdy se vše ukládá do domovského adresáře /root/.kde/share/apps/Log .
Já to vyřešil tak, že jsem vytvořil adresář /etc/ppp/kppp/Log a do něj jsem přesunul dosavadní logy z /root/.kde/share/apps/Log . Je nutné zajistit aby všichni měli práva číst a psát do těchto souborů pomocí 'chmod 666 *'. Na tento centrální jsem vytvořil v jednotlivých domácích adresářích linky. Každý uživatel má ve svém domovském adresáři adresář ~/.kde/share/apps/kppp/Log a v něm jsou uloženy záznamy o délce a ceně připojení. Každý uživatel spustí následující tři příkazy

cd ~/.kde/share/apps/kppp
mv Log Log.old
ln -s /etc/ppp/kppp/Log Log

A mám logy od všech uživatelů (jsme dva nebo tři, když počítám i roota) pohromadě. Pokud je někdo na počítači sám, tak nic takového dělat nemusí.
Hmm. Tak teď v říjnu jsem asi tři dny jel bez logů. Vypadá to, že se Kppp s touhle úpravou nějak nepodaří vytvořit soubor pro logy. Pomohlo jeho ruční vytvoření pomocí příkazu touch. Další až v listopadu. Kdo to nechce zkoušet, ať si rovnou vytvoří jednotlivé soubory předem.



Kppp Po spuštění se objeví okno, které vidíte vlevo. Při prvním spuštění tam nebude žádný seema nebo worvik v roletce Připojit se k:. Bude tam prázdno, protože ještě nemáte žadný účet vytvořený. Stačí kliknout na Nastavení a začnou se dít věci.

Nastavení

Kppp Objeví se okno v kterém je na prvním místě seznam všech účtů. Můžeme je zde mazat, upravovat a vytvářet. Ale do toho se pustíme dále. Kliknutím na Zobrazit záznamy lze prohlížet logy rozdělené po měsících.
Kppp Položka Zařízení sdružuje vše kolem připojení modemu. Roletka Modemové zařízení je snad všeříkající. Já jí nastavil tak jak vidíte. /dev/modem je ale jen link na první sériový port. Pak jsem nastavil Rychlost spojení na 115200 a víc jsem zde nemusel měnit.
Kppp V okně Modem je velmi dobré kliknout na Dotázat se modemu. Kppp tak otestuje spojení s modemem a tak si ověříme jestli to, co je nastaveno jako Modemové zařízení, je funkční. Modem by měl na dotazy nějak reagovat (blikají LEDky) a pokud ano tak je vše v pořádku a můžeme kliknout na Příkazy modemu.
Objeví se okno se spoustou nastavení a hejblátky. Já jsem ale změnil jen dvě z nich, a to Inicializační řetězec, který jsem přepsal na ATX3. Modemu se tím prý řekne aby nečekal na americký oznamovací tón a rovnou vytáčel číslo. Potom ještě Vytáčecí řetězec jsem přepsal na ATDT, což řekne modemu, aby použil tónovou volbu a ne pulsní. Ústředna u nás v Praze na Proseku to umožňuje.


Kppp


Kppp Nastavení grafu nepatří ke stěžejním funkcím a nastavením. Já to ponechal tak jak to bylo. Graf se objeví po připojení po kliknutí na Detaily v okně Status (viz dále).
Kppp Okno pro různá nastavení vidíte vlevo a to, jak jsem si vše nastavil vidíte také. Volba Znovu automaticky... se mi zdá moc nebezpečná pro mé bankovní konto a Ukončit po odpojení nechci protože si většinou chci ještě prohlédnout logy.
Po připojení se Kppp minimalizuje a pohltí do panelu, kde se usadí vedle hodin vlevo jako dvě kontrolky blikající při přenosu dat po modemu.

Kppp

Ale to už dost předbíhám, protože zatím nemáme vytvořený účet. Tak jdeme na to.
Kppp Kliknutím na Nový v okně Nastavení Účty uvidíte okno vyobrazené vpravo. Zkusil jsem i volbu Průvodce, ale nějak jsem to nepochopil. Radši klikněte na Standardní dialog.
Kppp Objeví se okno v kterém stačí vyplnit Jméno spojení (v mém to bylo seema) a Přidat jedno Telefonní číslo. Na nic jiného jsem radši nešahal.Ukládat heslo si rozhodně nedávám, protože se jinak zapíše do textového konfiguračního souboru a to není pěkné.
Kppp Já jsem u volného a tak tam mám 0971 200111.
Kppp Tady jsem nic nevyplňoval, ale dovedu si představit, že se sem dá třeba do Před připojením příkaz 'route del default' (po ošetření všech potřebných práv).
Já jsem ale radši vůbec nevyplnil kolonku Implicitní brána v linuxconfu. Tím se docílí to, že žádný default neexistuje. Pro neznalé. linuxconf je konfigurační program spouštěný z příkazové řádky rootem. Implicitní brána neboli Gateway je IP adresa počítače na který se směrují všechny dotazy na IP adresy mimo váš počítač. Vše je ve směrovací tabulce, která je spravována pomocí programu route. Napište route (nejlépe až po man route :) a dostanete aktuální směrovací tabulku.
Pokud máte ve výpisu něco jako default, tak bude zle, protože Kppp po vytočení čísla a připojení obdrží IP adresu od protějšího modemu poskytovatele připojení a pokusí se do tabulky přidat své default směrování. A to končí krachem, který nás stojí jeden impuls, a Kppp nás nepřipojí.
Řešení jsou asi dvě. První je nemít vyplněnou Implicitní bránu neboli Gateway a druhé je těsně před připojením smazat příkazem 'route del default' defaultní směrování.
Kppp V nastavení Nového účtu jsem se už jen trochu pohrabal v Účtování a nastavil jsem si to tak jak vidíte vpravo. Aktuální soubor pro Českou republiku jsem hledal marně a tak jsem si napsal vlastní pravidla.


Pro zájemce tu mám tento soubor s pravidly pro tarif internet 2001. Je to zatím bez státních svátků a moc jsem to netestoval. Lokálně se soubor s pravidly se naistalluje pouhým umístěním do adresáře ~/.kde/share/apps/kppp/Rules rovnou a nebo do nějakého podadresáře. V okně Účtování se pak automaticky objeví setříděná dohromady s již nainstalovanými podle abecedy.
Všechna pravidla najdete na /usr/share/apps/kppp/Rules kde je i přestárlý obsah adresáře Czechia, který jsem, na mém počítači, obohatil o můj výtvor tarif internet 2001. Já jsem tedy radši nainstaloval nová pravidla centrálně.

Připojení

Kppp A máme účet vytvořený a nastavený. Stačí tedy kliknout na Připojit se. Pokud máme zaškrtnuté Zobrazovat okno se záznamem tak se objeví Ladící okno a v něm můžeme vidět průběh našich pokusů o připojení.
Je to o komunikaci a povídá si Kppp s modemem. Kppp začne ATX3 a modem odpoví OK. Kppp pokračuje ATM1L1 a modem asi zase rozumí a říká OK. Nakonec Kppp vytočí číslo příkazem ATDT0971200111 a čeká se na odpověď CONNECT od modemu.
Kppp Malé okénko nám během připojování hlásí (nebo se spíš snaží) právě prováděné činnosti.
Kppp Tady už je vidět realita modemistů :) První pokus selhal a linka byla obsazená a modem nás musel odbýt odpovědí BUSY. Jenže Kppp se nevzdává a zkouší to až do úspěšného připojení.
Kppp Voláme HURÁ. Kppp startuje pppd, což je démon a po jeho úspěšném spuštění se pohltí do lišty. Máme najednou prázdnou obrazovku a jsme připojeni na internet.
Spusťte si netscape nebo konqueror nebo co chcete a můžete brousit po síti. Když se budete chtít kouknout na stav připojení stačí poklikat na LEDky na panelu a objeví se vše jak to vidíte na následujícím obrázku. Kppp Kdo se chce odpojit, tak ať klikne na Odpojit.
Na adrese http://www.vol.cz/cz/info/internet2000.html najdete detaily o tarifu internet 2001 a z příslušných grafů lze odvodit časy naskakování impulsů. Kdo to stihne odpojit včas ušetří 2,60Kč :)

Závěr

Na závěr bych chtěl upozornit, že je dobré číst dokumentaci. A to dřív než se zeptáte někoho jiného. Asi bude třeba 'man linuxconf', 'man ppp', 'man pppd', 'man kppp' a 'man route'.

Mám doma dva počítače a tak jsem napsal i popis toho jak rozchodit internet i na druhém stroji bez modemu pomocí iptables a maškarády.

Uvítám jakékoliv připomínky, opravy a podobně.
Hodně štěstí.


Hlavní stránka