Aquarium CB 21MHz Electronics Music Photos ZX Spectrum +2A Cooking Fishing Main page Aquarium CB 27MHz Electronics Music Fotos ZX Spectrum Cooking Fishing

Česká verze

Sea fishing in England

You can find here my experiences with sea fishing in England. There are pictures of catched fishs and places of catch with maps. A day I'll find a time to traslate everything.


Byl jsem pět měsíců na jihu v Bournemouth (rybařil jsem ale jen v srpnu 98 - takže nevím jak to vypadá s rybama jindy), což je město s univerzitou a překrásnou písečnou pláží. Tohle město se skládá z rodinných domků, a tak se časem spojilo se sousedními městy, takže se jedná vlastně o "městskou aglomeraci". Na mapě pod tímto textem je jih Anglie. Bournemouth je přímo uprostřed západně od ostrova Isle of Wight.

Mapa jihu Anglie

Trochu líp je vidět Bournemouth a okolí na následující pohlednici. Já jsem se potuloval mezi Lulworth Cove a Isle of Wight. Je tam spousta míst se strmými útesy a oblázkovými plážemi. Písčitá pláž je "jen" v zátoce mezi městy Poole a Christchurch.

Map of Dorset

Možná že jste postřehli na pohlednici postavu muškujícího rybáře mezi Salisbury a Southamptonem. V řekách tam ryby mají ale na ty je třeba povolenka. Zůstal jsem tedy u moře.

Interesting links :

Fish kinds

Úplně první úlovek si samozřejmě pamatuje každý. V našem případě, byla tam se mnou kamarádka, se jako první nachytala malá rybka, trochu připomínající naší Vranku, kterou známe z potoků. Ten den jsme už nic nechytli. Ještě že bylo co popíjet...

První ryba a Andrea První ryba a já

Všechno chce čas a za chvíli jsem přestal chodit domů s prázdnou a mohl jsem pořídit následující obrázky. Jsou tu všechny druhy ryb, co jsem chytl. Jedl jsem jen makrelu, scada a tu tmavě hnědou placatou rybu, co si myslím, že se jmenuje flounder. On mě to jeden rybář vysvětloval, jak se která ryba jmenuje, ale mluvil asi anglicky. Flouder byl sice ještě malý, ale zažral se, a tak jsem ho měl k večeři. Pod obrázky najdete míry jednotlivých druhů ryb. Ty se liší podle toho, jestli chytáte z lodi nebo ze břehu. Rybáři je dodržují i když je to v podstatě asi jen doporučení místních spolků. Ono je nutné říct, že podmírové ryby jsou stejně samá kost.

Seven mackerels

Mackerel (makrela) je dravec a to dost čilý. Když loví v hejnu rybek, tak to vypadá stejně jako když loví štika. Napadá vše, co se jen trochu hýbe, nebo leskne. Jako návnadu je možné použít rybku, třpytku a nebo mušku. Míra je 30cm. Největší jsem ulovil 36,5cm velkou a rekord v počtu ulovených za večer mám 11 (slovy jedenáct). Drtivá většina ulovených ryb byla mírová a ulovil jsem je na vláčené mušky. V kuchyni nemá konkurenci. Minimum kostí a šťavnaté maso - co víc si přát?


Scad má ještě větší hubu než markela. Je to taky dravec a prohání se společně s makrelami za potravou. Skočí rovněž na cokoliv, co se mu vejde do tlamy a tak ho lze obelstít pomocí rybyčky, třpytky i mušky. Míra je 25cm. Můj největší úlovek byl asi 35 cm. Poměr mezi ulovenými podmírovými a jedlými je asi 5:1 - tedy nic moc. Lovil jsem je na vláčené mušky. V kuchyni je hned za makrelou. Má trochu víc kostí a navíc má jakési ostruhy na boku. Na fotce jsou vidět. Lze se o ně při troše šikovnosti docela slušně pořezat.

Scad

Sole

Plaice (platýz) je ryba žijící a živící se u dna. Je doslova a dopísmene převrácená na levý bok. Jen oko se posunulo tak aby nerylo do písku a je nahoře. Bere celkem ochotně na červy. Nejvíc bere při nejvyšším přílivu. Míra je 28cm a musím říct, že mírovou rybu jsem nechytil. Taková zábavní ryba. Na fotce jsou vidět oranžové puntíky. Hned po focení šla do vody.


Sole (platýz) je další placatej žrout draze pořízené návnady. Slizkej a jemně šupinatej asi jako náš lín. A je taky převrácenej na bok. Nejvíc bere při nejvyšším přílivu. Lze ho chytit na červy. Míra téhle ryby je 25cm a já jsem žádnou větší nechytil. Jedl jsem jí jen jednou a byla dobrá ale malá a tedy samá kost.

Sole

Cod

Cod (treska) je macatá hladová ryba. Musí se jí ale návnada naservírovat tam, kde je. Bere na červy a sbírá potravu ze dna v místech přílivových a odlivových proudů. Já jsem jí ulovil jen z lodi, kde nás chytalo víc a nikdo nechytl mírovou. Míra je 35cm.


Crab (krab) je vítané zpestření jídelníčku místních domorodců. Díky pevnému krunýři vydrží dlouho v žaludku. Jsou snad všude a kradou návnadu jak na běžícím pásu. Lidi je taky v přístavech chytají jen tak pro zábavu na kus ryby na provázku, který vytáhnou pomalu k hladině a kraba podeberou síťkou a šoupnou do kyblíku. Pak se baví tím jak kraby lezou zpátky do moře. Dají se chytat i ručně na pobřeží. Ale to chce tichý krok a přesnou nebojácnou ruku. Míra asi je, ale já jí nesehnal.

Crab

Minimální míry ryb v centimetrech a v imperiálních jednotkách (Mají velmi důmyslný systém měr a vah. Váží a měří dodnes na kameny, palce, stopy a další věci.) Jednotka ins znamená palce (palec je asi 2,54cm). Braní menších ryb je na soutěžích zakázané a k jídlu se taky nehodí. Míry ryb jsou z roku 1997 a řídí se doporučením organizace NFSA. Koukněte se na stránku sea-angler.org, tam jsou rekordní úlovky a vše kolem rybaření nejen v Anglii.

                                  z lodi              z pobřeží    
                                 cm    ins            cm    ins  
      BASS (okoun)               41     16            41     16   
      RED BREAM                  25     10            25     10   
      BLACK BREAM                24      9.5          24      9.5 
      BRILL (kambala)            35     14            35     14   
      BULL HUSS                  58     23            58     23   
      COALFISH                   35     14            35     14   
      COD (treska)               35     14            35     14   
      CONGER EEL (uhor)         120     48            91     36   
      DAB                ++++    23      9.5          23      9.5 
      L. S. DOGFISH              46     18            38     15   
      FLOUNDER (platyz)  +       25     10            25     10   
      GARFISH                    38     15            38     15   
      TUB GURNARD                28     11            28     11   
      HADDOCK (treska)           35     14            30     12   
      HAKE                       30     12            30     12   
      JOHN DORY                  33     13            25     10   
      LING                       72     28            72     28   
      MACKEREL (makrela)         30     12            30     12   
      MEGRIM                     25     10            25     10   
      MULLET                     33     13            33     13   
      PLAICE (platyz)            28     11            28     11   
      POLLACK                    30     12            30     12   
      POUTING                    25     10            18      7.25   
      POOR COD                   18      7.25         18      7.25
      ROCKLING                   18      7.25         18      7.25  
      SPURDOG                    58     23            58     23   
      ALL SKATES & RAYS  =       41     16            41     16   
      SMOOTHHOUND        ++      51     20            51     20   
      SOLE (platejs)             25     10            25     10   
      SOLE, LEMON                25     10            25     10   
      SCAD                       25     10            25     10   
      TRIGGER FISH               30     12            25     10   
      TURBOT (kambala)           41     16            35     14   
      WHITING (belice)           27     10.6          27     10.6   
      WITCH                      28     11            28     11   
      WRASSE, BALLAN             23      9            23      9   

      UNCLASSIFIED       +++     20      8            20      8   

                                   kg    lbs            kg    lbs
      HALIBUT                    10.00   22           3.00     5
      MONKFISH                    7.00   15.5         7.00    15.5
      ALL SHARKS                 23.00   50.7        18.00    40
      TOPE                        9.00   20           9.00    20

          ++   30 palců v NFSA oblastech moře D & E
          +++  jen pokud se nejedná o rybu pro British Mini Record
          ++++ IOW & WESSEX DIVISION 20cm (8 inches) loď & pobřeží. 
          ++++ SOUTHERN DIVISION     20cm (8 inches) jen pobřeží.
          =    Měřeno přes křídla.

Bait

Pěkný popis návnad najdete zde. Já jsem chytal jak na těžko, tak na třpytku nebo mušky. Na těžko se používá jako návnada mrtvá rybka a nebo, a to nejčastěji, červ.

Ragworm je asi 15 centimetrů dlouhý macatý a nohatý červ. Asi takový jako naše žížala rousnice. Žije v bahně a písku v zátokách a loví se normálním kopáním a probíráním dna při odlivu. Já jsem ho lovil těsně před rybařením v jednom krámku, kde jich bylo deset za libru deset. Když zbyly, tak vydrželi jeden den v chladu na podlaze zabalení do novin. Ulovil jsem na ně platýze a tresky.

Ragworms

My rod
Four mackerels

Třpytka a mušky se mi osvědčily nejvíc. Třpytka je známá i od nás. Nahodí se co nejdál a pak se více či méně rychle stahuje zpět. Já jsem chytal na třpytku ze začátku a pak jen když jsem utrhnul mušky. Její nevýhoda je v malé hmotnosti a tak se dalo nahodit jen kousek.
Mušky jsou vlastně háčky ovázané čímkoli, co upoutá a může vypadat jako rybka na útěku. Většinou různé peří a kousky umělé hmoty. Péřové jsou levnější ale umělohmotné často světélkují, což se po setmění hodí. U nás by se mohlo chytat jen s jedním návazcem, ale u moře se jich používá až šest. Na konci je olovo, aby to létalo daleko, a pak následují asi po deseti centimetrech pěticentimetrové návazce s muškami. Já jsem používal jen dvě nebo tři. Víc se mi zdálo zbytečné a už dvě makrely se daly těžko vytáhnout z vody. Nahodí se co nejdál a pak se střídavě navíjí a táhne a mušky ve vodě lítají nahoru dolů. Záběr ucítíte bezpečně.



Ferry

Fishing manners

Lov ryb je možné rozdělit na lov ze břehu, z pieru a z lodi. Nejlíp ryby berou, když nahodíte přímo mezi ně. No a nejblíž jsou právě když vrcholí příliv. Tabulku přílivu a odlivu je možné sehnat na různých stránkách a nebo existuje i program, který to vypočítá. Já jsem si stáhnul program (třeba AutoTide).
Na fotce vpravo je poolská zátoka s ústím a přívozem. Přímo u přívozu jsem poprvé viděl rybáře jak třpytkují. A voda byla plná makrel.



Ze břehu se musí nahazovat daleko. Já jsem nahazoval málo, a tak jsem nic nechytil. Ale aspoň jsem si popovídal s jedním rybářem, seděli jsme na pláži, a bylo nám fajn. A o to jde. Nahazování do dálky má spoustu úskalí. Největší nebezpečí utržení je právě při nahazování. Sebemenší zaváhání nebo chyba která zadrhne vlasec při náhozu je vždy následovaná efektním přetržením vlasce s prasknutím a návazcem letícím někam k Francii. S promrzlýma rukama se to stane jedna dvě.
Rybaření z přístavního mola je podobné jako z pieru. Je tam hned hloubka. Na obrázku vpravo je molo v Poolu. Rybáři tam chytají na těžko i na lehko na rybyčku.
Na druhé fotce je členité pobřeží východně od Weimouth.

Pool
Rainy

Boscombe pier
Surfers

Z pieru to jde líp. Pier je takový most do moře. Mají ho hlavně tam, kde by jinak nemohli přistávat lodě, kvůli mělčinám. V Bournemouth je jeden přímo u centra a ten je uzavřený pro rybáře. Nějaké jsem tam viděl, ale to byli asi protekční paďouři. Druhý pier je ale pro rybáře volný. Ten je o kus dál v Boskombu a oficiálně se zavírá v 10 hodin. Většinou jsem tam byl déle. Buď jsem se tam nechal zavřít a pak jsem přelezl bránu a nebo hlídač řekl, že nám v určitou hodinu zase přijde otevřít. Pod boscombským pierem je již hloubka asi 2 až 5 metrů. Záleží taky na přílivu. Ryby, které byly přes den na volném moři se vždy večer přijely kouknout co je na pláži nového a proplouvaly ve velkých hejnech pod pierem. Než připluly makrely tak jsem chytal na těžko. Ale hned jak se začla "vařit" voda, tak jsem převázal na třpytku nebo mušky. A začal koncert. Každou chvilku někdo vytáhl makrelu nebo scada. Můj rekord byl jedenáct jedlých makrel. A vytáhl jsem je asi během 30 minut. Od půl desáté do desíti.


Z lodi se chytá nejlíp. Zvlášť když se ví kde právě teď ryby jsou. Pak se mezi ně akorát hodí návnada a je to otázka času. Má má to jen tu vadu, že to není zadarmo. Já jsem jel asi na tři hodiny za 8 liber. Bylo to v Poolu a tak než jsme vyjeli ze zátoky na moře, tak jsem si prohlédl a vyfotil Brownsea Island a vlastně celou zátoku. Pak jsme vždycky někde zastavili a chytali na těžko a na ragwormy tresky. A docela jsme jich pár chytli. Ale žádnou mírovou! Což mě překvapilo.
Byla možnost jet na volné moře taky na makrely, ale na pieru mi to stačilo a tak jsem odolal.

Fishing boat
Rods on the board


Fishing in Bulgary

Main page