Poprvé jsem u moře rybařil právě v Bulharsku a už si ani nepamatuju kdy to bylo.
Byl jsem tam asi pětkrát a vždycky na Nesébru a vždycky o letních
prázdninách. Je to ostrůvek spojený s pevninou mostem. Naposled jsem tam byl
před 12 lety, tak vše co tu napíšu berte s rezervou. Na mapě vpravo se můžete kouknout,
kde zhruba leží.
Co si pamatuju, tak rok od roku tam bylo moře špinavější a ryb míň a míň. Ale nic
tragického, jen jsme měli takový pocit. Nevím
jak to tam vypadá teď,
dvanáct let je dlouhá doba. Přesto tam bylo ryb dost a rybařit tam byla radost.
Když pominu různé mořské hádky a koníky a různé barevné útesové rybičky a zaměřím se na jedlé (rozuměj využitelné v kuchyni) druhy, tak zbydou asi tři druhy ryb, skariby a škeble (asi slávky). Fotky bohužel nemám ale pokusím se je popsat. Míry ryb si vůbec nepamatuju a nejspíš ani neexistovaly. Brali jsme domů to, co brali domorodci.
Nejjednodušší bylo chytit popče (tak ho nazývají místní). Je to taková střapatá ošklivá ryba podobná naší vrance. Někdy jsme chytli velké tak kolem 20cm a to už bylo jedlé ale většina byla tak kolem 5cm. Žije na dně ale zaútočí na cokoli kolem jejího úkrytu v kamenech.
Další rybu neznám jménem. Asi 15 až 20cm velké ryby připomínající naše jelce, nebo štíhlejší plotice, připlouvaly a vrhaly se na všechno, co se jen hnulo. Rekordní úlovek mám 15 ryb. Byla to porce, kterou naše rodina ani nemohla sníst.
Pak se tam proháněla hejna rybek asi 10cm velkých a podobných anglickým scadům. Snědly všechno na co podívaly. Rekord máme 57 ryb za večer. Chytali jsme ve dvou, táta a já. Jen jsme seděli na molu a namáčeli háčky a ryby lítaly z vody rovnou na molo v přístavu.
Skariby, jak jim říkají domorodci, jsou nohatí a vousatí ráčci. Někde se jim říká langusty. Žijí všude a loví se do sítěk. Po uvaření zčervenají a jejich zadeček je jedlý a celkem dobrý. Prý chutná jako náš rak (nemohu posoudit), ale dá se to srovnat i s krabem a s humrem. Na pobřeží se do síťky dali chytit i 6cm velcí, ale na ulici prodávali i větší.
Škeble, neboli slávky, jsou přichycené na kamenech pod hladinou a vytvářejí tam celé kolonie. Jedlé jsou až tak od 10cm, menší jsou na nic. Během vaření se otevřou a většinou se jí zoranžovělé svalstvo, ale jednou nám domácí, u kterého jsme bydleli, uvařil omáčku a dal je tam celé. Bylo to vynikající.
Rybí maso je asi nejdostupnější. V přístavu se válí každý den spousta odpadu z rybářských lodí. Přiváží lecjaké druhy (jednou kuchali na palubě malého žraloka), ale většinou to jsou jakési olejovky.
Skariby si musíte nachytat. Prodávali se jen vařené. Používají se jako návnada na těžko a napichují se v celku.
Noha mušle nakrájená na kostičky je tuhá a dlouho vydrží na háčku. Když jí máte, tak na jeden kousek můžete klidně vytáhnout několik ryb. Musíte si jí ale najít. Jsou dál od břehu na dně a tak potřebujete brýle,ploutve a šnorchl. Máte pak ulitu jako trofej. Plže dostanete z ulity celého spolehlivě jen tak, že s ním házíte o písek na pláži a on po chvíli vypadne. Když zůstane kousíček uvnitř, tak mušle zasmrádne.
Srdíčko ze škeble (slávky) je ještě lepší než noha mušle. Je to tuhá část těla, která je asi 5mm velká a je tmavá. Vypadá asi jako švestka. Drží na háčku celý večer.
Mušky jsou asi používané všude. Tady jsou však daleko menší a loví se jím ty menší hejnové rybičky. Počet háčků je klidně i 10.
Na lehko jsem chytal nejčastěji. Sedí se na molu a namáčí se návnada před sebe. Splávek sloužíl jen k tomu aby byl háček v místech, kde jezdí hejna ryb. To jak ryba veme návnadu je nádherně vidět a stačí jen zaseknout.
Na těžko jsem nechytal rád. V přístavu je spousta starých lan a podobně a tak se to často trhalo. Je to ale jednoduché a stačí kolečko vlasce, olůvko a háček a je o zábavu postaráno. Nejčastěji se chytne popče.
Na mušky jsem chytal častěji až v posledních dvou letech. Hejna ryb už do přístavu moc nevplouvala. Asi jich bylo taky míň. A tak se muselo nahazovat dál. V pohodě se dalo nalovit na večeři pro pět lidí. Je to stejný způsob jako jsem chytal makrely v Anglii. Potáhnout a namotat a stále dokola.
Síťkou jsem chytal skariby. Byl to dobrý sport. Ti malí ráčci se pohybují skokově mrskáním zadečku a chce to zkušenost. V posledních letech se už v kamenech na pobřeží chytat nadali. Bylo jich čím dál míň.
Pod vodou jsem chytal jen jednou. Chce to brýle, šnorchl a ploutve a může se jít na věc. Voda zvětšuje a tak když jsem toho uloveného obra dopravil na břeh, byla z něho jen malá rybka, která by ale dělala čest nejednomu mořskému akváriu. Chytl jsem jí na jednoduchý kus vlasce s háčkem a kouskem nohy z mušle. Vlasec jsem držel jen tak v ruce.