Tady se dočtete něco z mých zkušeností s akvaristikou. Najdete tu popis několika druhů ryb, které jsem kdy choval. Jedná se o poměrně odolné druhy, které nevyžadují extrémní úsilí chovatele. Tím ale nechci říct, že nepotřebují péči žádnou.
Na začátku všeho byl jeden pár, který nevypadal nijak skvěle. Co bylo ale důležité, že ihned po přinesení domů, se pár začal třít. Nakoupil jsem žábronožky a zkusil odchovat své první jikrnaté ryby. A podařilo se. Bylo jich asi milion a zamořil jsem s nima všechny akvaristiky, kde mě s nima dost rázně nevyhodili. Ryby, které jsem si odchoval sám, byly daleko větší a vybarvenější, než jejich rodiče. Ponechal jsem si jich asi 25 a měl jsem je ve 110 litrovém akváriu. Byla to efektní podívaná. V hejnu se při takovém počtu vůbec nekonaly nějaké vzájemné rvačky a nedošlo nikdy k napadení ostatních druhů. Malé paví očko slupnou jako malinu, ale už 1.5 centimetru velké paví očko je po chvíli přestalo bavit a druhý den se už v pohodě krmilo uprostřed hejna rájovců. Což mě poněkud zklamalo, protože jsem si je pořídil taky na likvidaci neustále přemnožujících se živorodek.
27.5.1995 | Probíhalo to asi takhle - rájovci se vytřeli ve 14ti litrovém akváriu a já měl na ně spoustu času, protože jsem zrovna psal doma diplomku. |
1. den | ve 12:00 došlo ke tření a v 15:00 jsem odlovil samičku. Sameček se stará a udržuje hnízdo. Zatoulané jikry neustále bere do tlamy a plive je zpět do hnízda |
2. den |
plůdek se vykulil a stále visí pod hnízdem, samec zatoulaný plůdek neustále
bere do tlamy a plive je zpět do hnízda. Potěr je 3 milimetry velký a má průhledné,
poměrně velké břicho. Přichycuje se pěnového hnízda nebo na skle a občas těkavě
plave
Je třeba začít vzduchovat jemnými bublinkami. Vzduchovat proto, že plůdek ještě nemá vytvořený labyrint a tak je závislý jen na kyslíku ve vodě. Jemně zase proto, aby se plůdek velkými bublinami "neumlátil". Nejlepší a nejlevnější je použít jako vzduchovací "kamínek" lipové dřívko, které má jemné póry. Dále je možné použít uhel na kreslení. Lípa ale roste všude... |
3. den | ráno plůdek stále visí pod hnízdem a nežere, ale v 16:30 se rozplavává a samec ho už postupně nestačí držet pohromadě |
4. den | ráno je potěr již rozplavaný, samce jsem odlovil. |
6. den | plůdek již žere žábronožky a po krmení má pěkně oranžové bříško |
7. den a další | rybky rostou jako z vody, ale každá jinak, a tak je za chvíli třeba největší macky odlovit, aby nejedli své mladší sourozence. Asi do dvou měsíců se jim začne tvořit labyrint a v tomto období je třeba krmit jemnou potravou aby jim "nezaskočilo" a ony se neutopili. Pak už dělají chovateli jen radost. |
21.4.1999 | Uhynula poslední ryba (samice). Dožila se tedy bez měsíce čtyř let. |
Říká se, že tyhle ryby jsou pro začátečníky. Ale není to tak docela pravda. Jak je jakákoli ryba šlechtěná, tak je daleko choulostivější než původní forma. Nevím jaký je přesný název téhle varianty, ale snad je něco vidět na obrázku (je to mladý samec s ještě plně nevyvinutou ocasní ploutví). Snad někdy udělám lepší snímek. Samci moc dlouho nežijí, asi jen něco přes rok, protože se doslova utahají od dlouhé a rozevláté ocasní ploutve. Dokonce se chovným samcům tahle ploutev zkracuje, aby žili déle. Já to samozřejmě nedělám, protože je mám pro svoje potěšení a taky nemám úplně čistou formu. V akvaristice schválně míchají samce a samice od podobných forem a tak se brání proti konkurenci. Takže samci se kresbou vzájemně moc nepodobají. Mají jen podobný tvar ploutví.
Měl jsem jich devět, ale během dvou dnů po přinesení domů, mi tři nejmenší uhynuly, a tak jich mám šest. A moc mi nedělají radost, protože rostou každý jinak.
Pořídil jsem si je v května 1999 asi 4-5cm po dvou měsících měří nejmenší 6cm a největší 8cm. Co mě taky dost mrzelo, byla jejich plachost. To jsem vyřešil tak, že jsem si pořídil ještě deset dalších ryb (Čichavce perleťové a šedé) a už se tak nelekají.
Mám jich pět od začátku července 1999 a byli velcí asi tak 5cm. Pořídil jsem je zároveň s Čichavci šedými.
Mám jich pět. Spolu s šesti Čichavci líbajícími a pěti Čichavci perleťovými zabydlují 110ti litrové akvárium. Je to docela efektní podívaná na takové pestrobarevné hejno.
Tyhle dva krasavce jsem dostal od kamaráda. Tehdy byly ještě jen asi 8-9 cm malý. Dneska už mají 20 a 23,5 cm a když se rozhodnou, tak v akváriu lítaj břidlice jak při zemětřesení.
Jestli to je samec a samice nevím určitě, možné to je, ale zatím jsem žádný pokus o tření nezaznamenal.
Mám čtyři a vypadá to, že mám dva páry. Zabydlují dno v 60ti litrovém akváriu spolu s hejnem asi 20ti Blackmoll.
Aby ampulárie nakladly vajíčka musí být alespoň dvě i když jsou hermafroditní. Vajíčka kladou nad hladinu na stěny akvária nebo častěji na krycí sklo, jako vidíte na fotkách.
Hrozen vajíček nakladly dvě ampulárie během noci 1.11.2001 ve 14ti litrovém akváriu, kde je ještě pět samců pavích oček. Vajíčka po nakladení ztvrdnou a povolí až při líhnutí malých šnečků. 23.11.2001 jsem pozoroval malé mezery na povrchu některých vajíček a tak jsem jemně opačným koncem malé lžičky začal hrozen rozebírat.
Uvnitř je mazlavá hmota a v ní jsou šnečci. Když se jim nepomůže, tak pomalinku vytékají a vypadávají do vody. Já jsem těm prvním mírně pomohl a tak bylo možné je vyfotit na dně akvária ve větším množství.
Ta mazlavá hmota docela dost kazí vodu v akváriu a tak je nutné měnit vodu.
Jediné, co mě teď trápí, je problém co s nimi budu dělat...