Akvárium CB 21MHz Elektro Hudba Fotky ZX Spectrum +2A Jídlo Rybaření Hlavní stránka Akvárium CB 27MHz Elektro Hudba Fotky ZX Spectrum Jídlo Rybaření

English version

Fotografování a vybavení

Fotit mě docela baví a tak bych vám rád ukázal díky čemu si můžete prohlédnout většinu fotek na těchto stránkách. Můj první fotoaparát byla Beirette za tehdejších 50 východoněmeckých marek (na naše asi 150Kč). Pak dlouho nic než jsem si pořídil kompaktní fotoaparát. S ním jsem byl docela spokojený, ale měl tu nevýhodu, že měl "vlastní hlavu" a dělal si s ostřením a bleskem co chtěl. Takže snímky byly často špatně exponované a rozostřené. Následovala Praktica MTL3 a teď mám i digitální foťák HP618.

Praktica MTL3

Když jsem si šel do bazaru pro Prakticu, tak jsem nedoufal, že od té chvíle bude všechno bez chyby, ale věděl jsem, že budu mít všechny funkce pod kontrolou a jediný, kdo při focení bude myslet (nebo taky nemyslet), budu já. A stalo se.

Praktica MTL3 zepředu Praktica MTL3 zezadu - šipky označují kudy vnikalo světlo

Mám tělo Praktica MTL3 a zoom objektiv Prakticar 28-70mm. Poměrně často fotím v noci a v místnostech a tak používám citlivější film (24DIN/200ASA) a pořídil jsem si výkonnější blesk Vivitar 2000, který má kromě automaticky řízené doby svitu také automacké vypínání. Bez této funkce bych asi stále kupoval baterie. Když fotím ze zoomem nastaveným na nejmenší ohniskovou vzdálenost, tak u blesku používám rozprašovač světla. Snímek je pak nasvícen rovnoměrně i na okrajích scény.
Brašnu jsem si koupil na míru a vejde se do ní právě fotoaparát, blesk a do kapsičky pod blesk jeden náhradní film. Nic víc, ale plně mi to vyhovuje.
Stativ jsem vybral ten nejmenší a nejlehčí, co jsem sehnal. Rozhodně se nehodí na panoramatické snímky a dlouhé expozice, ale je skladný.
Taky jsem si pořídil předsádkovou čočku 4 dioptrie, ale zatím jsem s ní nic moc nenafotil.

Blesk Brašna Stativ

Jak jsem už napsal, koupil jsem tělo v bazaru. Ze začátku bylo všechno jak má být, ale na některých fotkách se občas objevil jakýsi světlý flek. Vůbec jsem nevěděl o co jde, až jsem přišel na to, že kolem pantu zadních dvířek proniká světlo. Flek byl žlutý, protože se světlo barvilo od proužku molitanu, použitého jako těsnění. Žlutý molitan jsem vyměnil za černé pěnové těsnění do oken a myslel jsem si, že je všem trampotám konec. Nebyl. Nevšiml jsem si ještě, že východoněmecký dělník sice vyvrtal tři dírky na šroubky pro připevnění dvířek, ale použil jen dva šroubky. A tak se zas objevil flek na snímku. Tentokrát už byl bílý. Dírku jsem přelepil černou isolepou a od té doby jsem podobné úkazy na snímcích nepozoroval.

Takhle vypadal žlutý flek na snímku od průniku přes molitan v pantu dvířek Takhle vypadal bílý flek na snímku od průniku dírkou na šroubek pod pantem dvířek

Olympus Camedia 840L

Olympus Camedia 840L Obrázky mého fotoaparátu jsem pořídil s digitálním přístrojem Olympus Camedia 840L. Byla to docela příjemná záležitost. Na web prezentaci je to ideální věc.
Bohužel ten foťák není můj...


Propojovací kabel k počítači
Link kabel Link kabel schéma
Síťový napáječ Olympus C-6AE
Napáječ Olympus C-6AE Napáječ  Olympus C-6AE schéma
Spotřeba v jednotlivých režimech

Vysoká spotřeba je asi největší slabinou. Právě v reklamě nejvíce vyzdvihovaná možnost, kouknout se ihned na snímek, je přímo hrob pro baterky. Chvilku si hrajete s LCD displejem a už blikne ikonka slabé baterie...

Režim Přibližná spotřeba Přibližná doba
Zapnutí 500mA 500ms
Klid (zapnuto) 3,9mA stále
Klid + prohlížení na LCD 670mA stále
Přimáčknutí spouště 380mA stále
Dobíjení blesku 230mA než se nabije (>2s)
Prohlížení snímků na LCD 510mA stále
Komunikace s PC (index,přenos,mazání) 218mA jen během provádění dané funkce

Proudová spotřeba se samozřejmě při více funkcích sečítá. Pokud tedy zapnete blesk a LCD displej během focení a stisknete spoušť, tak přístroj bude mít špičkovou spotřebu rovnou součtu hodnot pro
Klid + prohlížení na LCD + Přimáčknutí spouště + Dobíjení blesku což je asi 1,18A.
S tím je třeba počítat.
Zdroj by tedy měl mít alespoň 1,5A. Jestli použijete jiný zdroj než originální, tak mi napište a já to tu vystavím pro ostatní. Zatím mi přišlo následující:


HP Photosmart 618

HP Photosmart 618

Chtěl jsem foťák s možností manuálního ostření, nastavení doby expozice a clony a tak jsem si vybral HP 618. Návod a popis je možné najít na více místech (třeba http://www.jirkas.d2.cz/ nebo http://www.digineff.cz/fotaky/00/hp618/hp618.html ). Názory se různí ale jeden z největších záporů je prý jeho spotřeba. Jak je to opravdu jsem změřil až když jsem si ho přinesl domů. Měření to je jen orientační, ale zhruba se podle něj dá udělat představa o celkové spotřebě.

  Klid S displejem Zapnutí Vypnutí Akce
PC 0,27A 0.73A 1.26A (impuls) 0.57A (impuls) 0.37A přenos HP > PC 0.48A přenos PC > HP
Náhled 0,63A 0.63A 1.26A (impuls) 0.88A (impuls) 1A přesun na jiný snímek (pár vteřin)
Edit 0,63A 0.63A 1.26A (impuls) 0.87A (impuls) 1A přesun na jiný snímek (pár vteřin)
Focení 0,27A 1.1A náhled
0.8A menu
1.30A (impuls) 1.52A (impuls) 0.45A motor ZOOMu 0.65A přimáčknutí spouště
1.0A zmáčnutí spouště - focení (2s)


Spotřebu jsem měřil tak, že jsem si přendal baterie z foťáku do akupaku a připojil do externího napájecího konektoru přes ampérmetr. Napětí na (ne zcela čerstvých) bateriích silně kolísalo kolem 5,5V v klidu. Odběr nad 1A, slabší baterie a nejspíš přechodové odpory způsobily krátkodobě pokles až ke 4V, ale vše stále pracovalo jak má. Při poklesu napětí se ale zvýší spotřeba.
Z výše uvedeného mi vyplývá následující:

Jinou nevýhodu jsem na něm zatím nenašel a s touhle se dá žít. Koupil jsem si dobíjecí NiMH akumulátory a nabíječku.

Digilaby

Na zvláštní stránce mám svůj vlastní výběr pražských digilabů.


Hlavní stránka